Višňovka

Prodejna a výdejní místo produktů z lihovaru Žufánek podle Gusta obchod Národní 9, Praha 1. Tak zajdi a kup ihned i bez objednání předem. Osobní odběr zdarma. 
Višňovka Žufánek je višňový likér vzniklý macerací divokých višňí ve velejemném lihu. Velmi lahodný, jemně nasládlý likér s obsah alkoholu 20 %.
Vyrábí se macerováním speciální odrůdy čerstvých višní ve velejemném lihu. Čistě ovocný charakter je tak mírně potlačen a višňová chuť přechází náznakem do portského buketu.100% přírodní, lahodný a jemně nasládlý likér. Višně se po maceraci vydestilují a takto vzniklý višňový destilát se přidává do likéru. Žádná sladká umělá griotka, toto je kompletně přírodní višňovka! Višňovka je vynikající i do míchaných nápojů a velmi osvěžující je s ledovou tříští.

 Všechny alktuálně dostupné alkoholické nápoje skladem a ihned k odběru. Vstupte do domu 

Jedinečná likérová specialita v Česku višňovka Žufánek ihned v domě F. Topič Praha 1

Visnovka - Sour cherry liquer Zufanek A liqueur obtained by macerating cherries in neutral spirits. Sour cherries are maceraed for three months after which the liqueur is bottled and put up for an additional year of aging. A 100% natural, soothing and softly sweet liqueur with a 20% alcohol content. It is produced by placing a special variety of fresh cherries in neutral spirits. The pure fruit character becomes gently muted, allowing a hint of cherry goodness to bloom in the aroma like the bouquet of a fine port.

Our cherry liqueur is not only excellent in mixed drinks but it’s also very refreshing with crushed ice in a cherry frappé.

Jedinečná likérová specialita v Česku višňovka Žufánek ihned v domě F. Topič Praha 1
Visnovka - Sour cherry liquer Zufanek A liqueur obtained by macerating cherries in neutral spirits. Sour cherries are maceraed for three months after which the liqueur is bottled and put up for an additional year of aging.
 
A 100% natural, soothing and softly sweet liqueur with a 20% alcohol content.
 
It is produced by placing a special variety of fresh cherries in neutral spirits. The pure fruit character becomes gently muted, allowing a hint of cherry goodness to bloom in the aroma like the bouquet of a fine port.
 
Our cherry liqueur is not only excellent in mixed drinks but it’s also very refreshing with crushed ice in a cherry frappé.
Popular, favorite alcohol in the center of Prague, buy distillate immediately. The shop is nearby from Wenceslas Square, we are at the National Theater, on the street Národní 9 - in the house inside - podle Gusta

Kontaktujte nás

Podle Gusta

www.podlegustaobchod.cz

služba - výdejní místo

osobní odběr

Podle Gusta Obchod

Praha 1, Národní 9

Z nabídky e-shopů!

Kontakt

Prodejna a výdejní místo Podle Gusta Národní 9
Praha 1
v pracovní době:
776 030 228
otevřeno:
12 - 19 hod
narodni@podlegustaobchod.cz
To Top